Reftar

Uzun Sürmesi Muhtemel Bir Proje İçin Kitapseverlerden Ricamdır

“Ben iyi bir okurum” diyen sevgili arkadaşlar, çok eskiden beri kafamda olan, fakat tek başına yapmaya kalksam yıllarımı alması muhtemel serbest bir çalışma için yardımınıza ihtiyacım var.

“İş nedir abi?” diye sormayın, henüz ben de bilmiyorum. Fakat neye ihtiyacım olduğu çok açık: Alıntı.

Özellikle hikâye, roman, biyografi, otobiyografi, hatırat, oyun gibi türlerdeki kitaplardan, yazarın yahut karakterin “zamaneden şikâyet” ettiği, “eskiden böyle değildi” dediği, “dünya/insanlık kötüye gidiyor” diye dertlendiği, “bir şeylerin artık kaybolduğunu” söylediği bölümlere ihtiyacım var.

Klasik, modern, post-modern fark etmez. Türk edebiyatı, Rus şiiri, Alman çikolatası fark etmez. “Allah De Ötesini Bırak” tarzı işler olmadıktan sonra popülermiş değilmiş fark etmez.

Mesela… Diyelim ki Bertrand Russell’ın bir makalesini okuyorsunuz ve (olmaz ama) diyelim ki şöyle bir pasaja denk geldiniz: “Londra’da yaşanan bu dönüşüm, kentin eski sakinlerinde derin bir hoşnutsuzluk yarattı. Bir zamanların ‘insan sever’ şehirciliğinin yok olup gittiğini söyleyen Londra ahalisi, bu yeni binaların şehrin ruhunu yavaş yavaş öldürdüğünü söylüyordu.”

Ya da bir Tolstoy romanında şöyle bir cümleyle karşılaştınız diyelim: “Andrey, Moskova’dan ayrıldığından beri zihnini bir an olsun terk etmeyen düşüncelerden kurtulamıyordu. Fransız mürebbiyenin sözleri ok gibi saplanmıştı kalbine. Yeketarina’nın artık aşka inanmıyor oluşu, bu yüceler yücesi duygunun, şehvet tarafından maziye gömüldüğünü düşünmesi korkunçtu.”

İlk örnekte, bir değişimin “iyi olanı” yok ettiğini düşünüp dertlenen Londra ahalisi, ikinci örnekteyse “aşkın maziye ait bir duygu olduğuna, yerini şehvetin aldığına” inanan, yani “çağın kötülüğünden” dem vuran karakterler var.
Böyle şeyler bulursanız (ve tabi bana bu işte yardımcı olmak isterseniz) yapacağınız şey çok basit: Tarif ettiğim türden bir bölüme denk gelirseniz fotoğrafını çekin ve yayınevi, yazar, kitap adı, sayfa bilgileriyle birlikte turgaybakirtas@gmail.com adresine gönderin. Bu kadar.

Bana bu uzun vadeli tasarımda yardımcı olacak abi, abla, hoca, dost, müttefik ve kardeşlerime şimdiden çok ama çok teşekkür ederim.

Du bakalım n’olcak…

1980'de Trabzon'da doğdu. Üsküdar'da yaşıyor. Yazarlık ve editörlük yapıyor. Ayrıca -artık bu mesleği icra etmese de- bir mobilya ustası. Evli. Esma Rahel adında feci derecede tatlı bir kızı var. Trabzonsporlu. Dünyayı ancak başak burçlarından oluşan bir komisyonun kurtarabileceğine inanıyor. İyi çocuktur. Çocuktur.

1 Yorum

  1. Hacer Kaptan

    4 Mart 2016 - 19:50

    İlginç. Egzantirik. Spontani:)İnşallah yardımcı olalım bakam

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.